Great Frederick Fair Homebrew Results 2018

The Great Frederick Fair
Homebrew Competition Results 

Best of Show – New England Style IPA brewed by Tiffany Makowski

 
Class: 01 – Standard American Beer
Name
Style
Place
James McCauley
1B
1
Eric W Thomas
1A
2
Charles Brehm
1C
3
 
Class: 02 – International Lager
Name
Style
Place
Jared Clark
2A
1
Ted Bybel
2B
2
 
Class: 03 – Czech Lager
Name
Style
Place
Ted Bybel
3B
2
 
Class: 04 – Pale Malty European Lager
Name
Style
Place
Steve Frank
4A
1
Ted Bybel
4A
2
 
Class: 05 – Pale Bitter European Beer
Name
Style
Place
Lon Santis
5B
1
 
Class: 06 – Amber Malty European Lager
Name
Style
Place
James McCauley
6A
1
Dennis Rice
6C
2
Ted Bybel
6A
3
 
Class: 07 – Amber Bitter European Beer
Name
Style
Place
Ted Bybel
7A
1
 
Class: 08 – Dark European Lager
Name
Style
Place
Tim Rice
8B
1
 
Class: 09 – Strong European Beer
Name
Style
Place
Ed Wrzesinski
9C
1
 
Class: 10 – German Wheat Beer
Name
Style
Place
John Riedesel
10A
1
Piet Huiberts
10B
2
Edgar Moss
10A
3
 
Class: 11 – British Bitter
Name
Style
Place
Vanessa Moss
11A
1
Paul Gibney
11
2
Edgar Moss
11
3
 
Class: 12 – Pale Commonwealth Beer
Name
Style
Place
Lon Santis
12A
1
Ted Bybel
12A
2
 
Class: 13 – Brown British Beer
Name
Style
Place
Craig Sikes
13
1
Edgar Moss
13
2
Tony Fioravanti
13
3
 
Class: 15 – Irish Beer
Name
Style
Place
Chris Stover
15A
1
Lon Santis
15B
2
 
Class: 16 – Dark British Beer
Name
Style
Place
Vanessa Moss
16A
1
John Benner
16A
2
 
Class: 17 – Strong British Ale
Name
Style
Place
Vanessa Moss
17
1
Craig Sikes
17
2
Chris Stover
17
3
 
Class: 18 – Pale American Ale
Name
Style
Place
Lon Santis
18A
1
Eric Thomas
18A
2
Ted Bybel
18A
3
 
Class: 19 – Amber and Brown American Beer
Name
Style
Place
Adam Barr
19A
1
Thomas McNicholas
19A
2
Chris Thompson
19A
3
 
Class: 20 – American Porter and Stout
Name
Style
Place
Steve Frank
20C
1
Tim Rice
20B
2
Scott Wight
20B
3
 
 
Class: 21 – IPA
Name
Style
Place
Tiffany Makowski
21B
1
Brenda Sauerwald
21
2
Ted Bybel
21A
3
 
Class: 22 – Strong American Ale
Name
Style
Place
Ted Bybel
22A
1
Craig Sikes
22A
2
Thomas McNicholas
22C
3
 
Class: 24 – Belgian Ale
Name
Style
Place
Charles Brehm
24A
1
Piet Huiberts
24C
2
 
Class: 25 – Strong Belgian Ale
Name
Style
Place
Douglas Barbour
25B
1
Chris Stover
25B
2
Tiffany Makowski
25B
3
 
Class: 26 – Trappist Ale
Name
Style
Place
Lon Santis
26B
1
Ed Wrzesinski
26C
2
Tony Fioravaniti
26
3
 
Class: 27 – Historical Beer
Name
Style
Place
Chris Thompson
27 Piwo Grodziskie
2
 
 
 
Class: 29 – Fruit Beer
Name
Style
Place
Brian Wright
29A
1
Chris Thompson
29A
2
Ed Wrzesinski
29A
3
 
Class: 30 – Spiced Beer
Name
Style
Place
Brian Hrivnak
30A
1
Brian Hrivnak
30A
2
 
Class: 31 – Alternative Fermentables Beer
Name
Style
Place
Dennis Rice
31A
1
George Connell
31A
2
 
Class: 32 – Smoked Beer
Name
Style
Place
Lon Santis
32B
3
 
Class: 33 – Wood Beer
Name
Style
Place
Bill Heverly
33A
1
Tony Fioravanti
33A
2
 
Class: 34 – Speciality Beer
Name
Style
Place
Thomas McNicholas
34
1